MENÜ
X  
-
-
-
 
 
 

RoRo Yükler

RoRo Yükler

Roro YüklerMersin Uluslararası Limanı’nda Ro-Ro kargo elleçlemeye elverişli 8 adet rıhtım bulunmaktadır. MIP, 4 Ro-Ro gemisine eşzamanlı olarak yükleme/tahliye yapabilmektedir. Kıçtan kapaklı ve çeyrek rampalı Ro-Ro gemilerine de hizmet verebilen limanda, yıllık 150,000 araç elleçleme kapasitesi bulunmaktadır.

Ro-Ro operasyonlarına tahsis edilen 127,600 m2 alanda, saatte 100 otomobil veya 20 iş makinesinin tahliye/ yükleme hizmeti gerçekleştirilmektedir. Flat dorse ve treyler üzerinde bulunan tüm proje yüklerinin tahliye/yükleme işlemleri 35 ton/taşıma ve 160 ton/çekme kapasiteli çekicilerle sağlanmaktadır. Ayrıca 16 ton ve 25 ton kaldırma kapasiteli forkliftler ile Ro-Ro gemilerinde rampadan yükleme ve tahliye yapılabilmektedir.

Libya, İtalya, Kıbrıs ve diğer ülke limanlarına düzenli, haftalık Ro-Ro gemi seferleri ile müşterilerine istikrarlı bir program sunmaktadır. Transit geçit için tercih edilen limanların en önemlisi olarak bilinen Mersin Uluslararası Limanı, Irak, İran, Türki Cumhuriyetleri gibi Ortadoğu ülkeleri için transit merkezi haline gelmiştir. Limana gelen Ro-Ro araçların Gümrük Müdürlükleri talebi ile muayeneleri, limanda bulunan X-ray cihazı sayesinde hızlı ve etkin bir şekilde yapılmaktadır.

 

MIP Oto Terminali

Roro YüklerTransit ticaretinde büyük bir paya sahip olan araçlar için özel olarak tahsis edilmiş MIP Oto Terminali 70,000 m2 alan üzerine kurulmuştur.

Otomotiv ihtisas gümrüğünün Mersin’de uygulanmaya başlamasıyla birlikte artan otomobil trafiğini karşılayabilecek kapasiteye sahip MIP Oto Terminali’ne ek olarak, araç taşıyan tırlar için de 3,000 m2 özel park alanı ayrılmıştır.

ÖTV'siz Akaryakıt İstasyonu

Roro YüklerTesisimizde bulunan Akaryakıt İstasyonu ile ihraç yük taşıyan Ro-Ro araçlara, ÖTV'siz KDV'siz akaryakıt ikmali sağlanmaktadır.

Bu uygulama ile Ro-Ro taşımacılığı yüksek bir ivme yakalamış ve Mersin Uluslararası Limanı, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinin transit yükleri için aktarma limanı konumuna erişmiştir.

Otomotiv İhtisas Gümrüğü

18 Mart 2011 tarihi itibariyle Mersin Uluslararası Limanı’ndan otomotiv ithalatı ve ihracatı yapılabilmektedir.

  • Roro Yükler
  • Roro Yükler