MENÜ
X  
-
-
-
 
 
 

Şirket Tanıtımı

Şirket, 2012 yılına ait son yayınlanan istatistiklere göre toplam yük hacmi ile ithalat ve ihracat konteyner elleçlemesi alanlarında Türkiye'nin en büyük limanı olan ve çok amaçlı bir liman olma özelliği taşıyan Mersin Uluslararası Limanı'nın (Mersin Limanı) operatörüdür. Mersin Uluslararası Limanı Türkiye'nin güneyinde, Akdeniz'in kuzeydoğu köşesinde bulunmaktadır. Konumu ve bağlantı olanakları sayesinde, Türkiye'nin sanayileşmiş, orta ve güneydoğu şehirlerinin temel ithalat ve ihracat kapılarındandır. Mersin Uluslararası Limanı'nın hinterlandında, Orta Doğu komşu ülkelerin arasındaki uluslararası ticaret önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda temel denizcilik rotalarının kesişme noktasında bulunan Mersin Uluslararası Limanı, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde transit trafiği için potansiyel bir aktarma limanı olacak şekilde konumlanmıştır.

Çok amaçlı bir limanın operatörü olarak Şirketin sunduğu hizmetler arasında, gerek konteyner gerek konvansiyonel yükler için yükleme, tahliye, terminal elleçlemesi ve depolama hizmetleri bulunmaktadır. İştirakı olan Mersin Denizcilik Faaliyetleri ve Ticaret Anonim Şirketi (MDF) aracılığıyla, Pilotaj ve römorkaj hizmetleri veren Şirket, demiryoluyla konteyner ve yük elleçlemesi, konteyner iç dolum ve boşaltım gibi katma değerli hizmetler ile su ikmali, slaç ve atık alımı gibi tali hizmetler de sunmaktadır. Mersin Uluslararası Limanı'nın müşterileri, limana bitişik konumda olan Mersin Serbest Bölgesi, lisanslı depolar, soğuk hava depoları, laboratuarlar ve gümrük işlemleri için tahsis edilmiş diğer muayene tesisleri gibi çok sayıda lojistik hizmeti sunan yerleşik bir liman ekosisteminden faydalanmaktadırlar.

Mersin Uluslararası Limanı, Türkiye'de en geniş saha olan yaklaşık 112 hektarlık bir alana yayılmaktadır. 9 konteyner ve 12 çok amaçlı olmak üzere toplam 21 rıhtıma sahiptir. Düzenli uğrak gerçekleştiren ve Mersin Uluslararası Limanı'nı dünyada yaklaşık 100 limana bağlayan 20'nin üzerinde konteyner ve 11 Ro-Ro hattıyla kapsamlı bir lokal yük temeline sahiptir. 2017 yılı itibariyle, Mersin Uluslararası Limanı, yıllık 2,6 milyon TEU konteyner ve 10 milyon ton konvansiyonel yük elleçleme kapasitesine sahiptir. Şirket, yalnızca Mersin Uluslararası Limanı'nı işletmek ve geliştirmek amacıyla kurulmuş olup, bu hakları Mayıs 2007'de 2043 yılına kadar geçerli olan 36 yıl sureli özelleştirme sözleşmesi ile elde etmiştir.